Strona GłównaKompozytor_1InstrumentyTło historyczneAutorzyBibliografia

Kompozytorzy

Kompozytor_1 Kompozytor_2 Kompozytor_3 Kompozytor_4 Kompozytor_5 Kompozytor_6

Tło historyczne

Tło historyczne

Instrumentalna Muzyka Baroku

Formy muzyczne Instrumenty

Inne

Nasze Gimnazjum Nasza klasa BibliografiaAutorzy

tytuł

Instrumentalno - wokalne oraz Instrumentalne

Concerto grosso

        Concerto grosso, typ koncertu barokowego, przeznaczonego na grupę instrumentów solowych (koncertujących), zwane concertino lub principale (np. I i II skrzypce, wiolonczela, klawesyn) oraz orkiestrę, zwane tutti, concerto, ripieni, złożoną z instrumentów smyczkowych, później także obojów, fletów, rogów (np. w Koncertach brandenburskich J.S. Bacha). W XX w. concerto grosso odżyło w związku z tendencjami neoklasycystycznymi w muzyce.


Mniejsze formy instrumentalne - organowe



Partita

         Partita - pierwotnie (XVII i XVIII w.) cykl wariacji, później synonim suity (np. Partita h-moll na skrzypce solo J.S. Bacha)


Inwencja

         Inwencja jest to mały utwór instrumentalny o nieokreślonej ściśle budowie, zwykle polifoniczny (np. 2- i 3-głosowe Inwencje J.S. Bacha).


Preludium

         Preludium inaczej praeambulum - w XV–XVI wieku krótki utwór improwizacyjny, akordowo-figuracyjny, na organy lub lutnię, poprzedzający kompozycję wokalną. W okresie baroku wstęp do suity lub fugi (cykl preludiów i fug J.S. Bacha Das wohltemperierte Klavier). Samodzielne preludia fortepianowe — figuracyjne bądź kantylenowe — komponował F. Chopin, także S.W. Rachmaninow, A.N. Skriabin, C. Debussy, K. Szymanowski.


Toccata

         Toccata - jest to forma muzyczna szczególnie popularna w okresie baroku. Kompozycja na instrument klawiszowy, w szybkim w tempie i wymagająca wirtuozerii wykonawczej. W formie zbliżony do fugi. Przykładem Toccaty może być m.in. słynna Toccata d-mol Jana Sebastiana Bacha.


[1][2][3]




r.






Webmaster: Jerzy W.
Najlepiej oglądać w przeglądarce Internet Explorer 6.0 w rozdzielczości 1024x768
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2006 www.epokabaroku.czytelnia.net